Neapol – miasto miłości? Skąd taka teza? Otóż nie teza a obraz tego cudownego miasta, które wyłania się z „Legend neapolitańskich” Matilde Serrao.Moja subiektywna sentymentalna podróż po Neapolu. O tym nie przeczytasz w przewodnikach.
Neapol – miasto skrajnych emocji
Neapol to miasto szczególne. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Trudno przejść obok niego obojętnie. Zanim jeszcze tam pierwszy raz pojechałam, unikałam go jak ognia. A kiedy już pojechałam, przepadłam bez pamięci. O moim czteroletnim pobycie w Neapolu możecie przeczytać tutaj. Czy wiecie jaka jest legenda powstania miasta? Zapraszam Was w podróż po Neapolu, jakiej jeszcze nie odbyliście. Poczytajcie o nim, jak jeszcze nigdy nie czytaliście.
Historia Parthenope
Neapol nazywa się często również città partenopea, Neapolitańczycy to Partenopei. Jest również Università partenopea. Nazwa ta pochodzi od Parthenope, imienia ślicznej Greczynki, która uwielbiała siadać na brzegu morza i wpatrywać się w horyzont, marząc o dalekich podróżach. Owe dziewczę było zakochane z Cymonie, ale związkowi przeciwstawiał się jej ojciec, który upatrzył dla niej innego narzeczonego. Miłość Parthenope i Cymona była bardzo silna, dlatego zdecydowali się oni uciec daleko. Osiedlili się właśnie na terenach dzisiejszego Neapolu. Ich przybycie na nowe miejsce ożywiło naturę i sprawiło, że ziemie zaczęły obficie się zielenić. Fama tej wspaniałej kwitnącej krainy rozniosła się wszem i wobec. Dotarła również do rodziny Parthenope.
Neapol – miasto miłości
Ojciec i siostry postanowili do niej dołączyć i zamieszkać w tej cudowniej krainie. Potem przybyli również inni krewni i przyjaciele. Fenicjanie, Egipcjanie usłyszawszy o tym raju na ziemi, zabierając cały swój dobytek, pośpiesznie udawali się na nowe miejsce. Nowi mieszkańcy zaludniali miasto i rozrastali je, zakładając swoje rzemieślnicze pracownie. Miasto oddano w opiekę Ceres – bogini płodności i urodzaju oraz Wenus – bogini miłości. Parthenope wydała na świat dwanaścioro dzieci. Była bardzo poważana a prawa przez nią ustalone były szanowane. W mieście panował pokój i harmonia.
Czy słyszeliście kiedyś piękniejszą historię powstania jakiegoś miasta? Ile delikatności i miłości zawiera? Jak wielką miłością trzeba je darzyć, by taką legendę mu przypisać? Dlatego właśnie Neapol jest miastem miłości.
Zachód słońca wybrzeże w Neapolu, Zamek na Jajku/fot. ganbaittai dla rozanafontanna.pl
Nieszczęśliwa miłość Posillipo i Nisydy
Nie tylko szczęśliwe historie miłosne rozgrywały się na neapolitańskiej ziemi. Posillipo był pięknym i dobrze urodzonym młodym mężczyzną. Cieszył się powodzeniem u kobiet, ale dla niego nie miało to znaczenia. Jego serce wypełniała miłość do Nisydy (Nisidy). Była ona wieśniaczką o niespotykanej urodzie i okrutnym sercu. Oczekiwanie latami na to, że Nisyda (Nisida) w końcu odwzajemni uczucie Posillipo, doprowadziło go w końcu do decyzji o położeniu kresu swojemu nieszczęśliwemu życiu. Plan rzucenia się w morze został pokrzyżował Los, który przemienił go we wspaniały przylądek oblewany codziennie przez fale Zatoki Neapolitańskiej. Życie dziewczyny zakończyło się w podobny sposób. Los zamienił w małą wysepkę wyłaniającą się na przeciw Posillipo. Przekorny los nie pozwolił im połączyć się ze sobą ani za życia ani po przemienieniu ich. Wąski przesmyk wody oddziela ich do dzisiaj.
Neapol, widok od strony Castel dell’Ovo
Dzisiaj Posillipo uważa się za najpiękniejszą dzielnicę Neapolu, słynną ze względu na swoje panoramiczne położenie. Natomiast na Nisyda (Nisida) mieści się Zakład Karny dla nieletnich. To niezbyt przyjemne przeznaczenie zawdzięcza swojemu okrucieństwu w ludzkiej postaci.
Kiedy będziecie spacerować po tych zakątkach, wspomnijcie na tę nieszczęśliwą miłość, która a zawsze połączyła Posillipo i Nisydę (Nisidę).
Stolica Kampanii to trudne i pełne kontrastów miasto. Miasto przerażającego Wezuwiusza. Miasto imigrantów, Camorry i drobnej przestępczości. To również miasto jednego z najstarszych na świecie uniwersytetów – Uniwersytetu Fryderyka II; jednego z najstarszych teatrów operowych na świecie Teatr San Carlo; to jedno z najbardziej sugestywnie położonych miast na świecie; to miasto pełne starożytnych skarbów odkrytych i nieodkrytych; miasto kultury, młodości, tradycji i miasto przyszłości. To miasto, które za wszelką cenę chce żyć, cieszyć, kochać i czuć się kochane. Neapol trzeba zobaczyć, w myśl przysłowia Vedi Napoli e poi muori! – Zobacz Neapol a potem umrzyj!. Złośliwi tłumaczą je w taki sposób, że czeka Cię tam tylko śmierć. Wiecie jakie jest prawdziwe znaczenie tego powiedzenia? Zobacz Neapol a potem możesz umrzeć, bo już nic piękniejszego na świecie nie zobaczysz….
Dodaj komentarz