Skoro była już mowa o rodzajnikach, rzeczownikach, czasownikach, zaimkach i liczebnikach, nadszedł czas na zgłębienie przymiotników i przysłówków.
Jak dobrze pamiętamy ze szkoły podstawowej, w języku polski przymiotnik odpowiada na pytania jaki? jaka? jakie? czyj czyja czyje który która które (trzy pierwsze pytania są podstawowe) natomiast przysłówek – jak? gdzie? kiedy? ile?. W języku włoskim jest to trochę mniej czytelne, gdyż wszystkie pytania przymiotnika i pytanie jak przysłówka to come?, a pozostałe to dove? e quando?.
Jestem przekonana, że dowiedziawszy się jak prosto rozpoznać i utworzyć przymiotnik, powiecie: „Phi, cóż w tym trudnego?! Zatem do dzieła!
Przymiotniki to odmienne części mowy, które odmieniają się przez stopnie, liczby, rodzaje i przypadki. Te ostatnie, nie w języku włoskim. My na razie zajmiemy się rodzajami i liczbami, bo to na obecnym etapie nauki jest dla Was wystarczające. Pamiętajmy, że w języku włoskim występuje tylko dwa rodzaje męski i żeński. I, jak doskonale pamiętacie, główną końcówką rodzaju męskiego jest -o a dla rodzaju żeńskiego -a w liczbie pojedynczej a w liczbie mnogiej -i oraz -e. Już przechodzimy do przykładów, bo teoria na sucho nie zostaje w głowie; a nam zależy, żeby jak najwięcej zostało głowie a nie tylko na piśmie. Piękny, ładny to chyba najczęściej używany włoski przymiotnik i pewnie gdzieś się już Wam obiło o uszy, to bello a w rodzaju żeńskim bella. We Włoszech wszystko jest bello: dzień, drzemka, osoby, praca, ale także wysiłek, strach czy uderzenie:
bella giornata.
bella dormita,
bella persona,
bel lavoro,
bello sforzo,
bello spavento,
bel colpo.
Jak zapewne zauważyliście przed rzeczownikami rodzaju męskiego, które w normalnych okolicznościach mają rodzajnik lo, przymiotnik występuje w pełnej formie a w przypadku rzeczowników, które mają rodzajnik il, przymiotnik przybiera skróconą formę do bel. W przykładach brakuje wyrazów rozpoczynających się na samogłoskę, np. amico, aria, przymiotnik przyjmuje cechy odpowiadającego rodzajnika l’, czyli
bell’amico
bell’aria.
Innymi przykładami przymiotników są: caro/cara, sicuro/sicura, alto/alta, basso/bassa a w liczbie mnogiej cari/care, sicuri/sicure, alti/alte, bassi/basse.
Tak, jak w przypadku rzeczowników, mamy również taką grupę, którą trudno przydzielić do jednej z grup, gdyż kończą się na -e, z tym, że tym razem nie trzeba się nauczyć ich rozróżniać, bo one pasują zarówno do jednego jak i drugiego rodzaj,
interessante (interesujący, -a),
intelligente (inteligentny, -a),
forte (silny, -a),
laterale (boczny, -a),
solare (słoneczny, -a),
grande (wielki, -a),
które w liczbie mnogiej otrzymują końcówkę -i: interessanti, intelligenti, forti, laterali, solari.
Jeśli zaś o przysłówki chodzi, to w przypadku tych odpowiadających na pytania jak, sprawa już dosyć łatwa, do formy przymiotnika w rodzaju żeńskim dodajemy -mente i tak oto otrzymujemy:
completa+mete, czyli kompletn(y)+nie
w ten sam sposób utworzymy:
szczęśliwie: felice+mente
szalenie: folle+mente
wolno: lenta+mente
szybko: veloce+mente
daleko: lontana+mente
Uwaga! przysłówek lekko, mimo iż tworzy się w wyżej zaprezentowany sposób, z powodów fonetycznych traci -a od przymiotnika i finalnym produktem jest: leggermente. To samo dzieje się z przysłówkiem przyjemnie: piacevolmente, regularnie: regolarmente, facile: facilmente.
Nie zapominajmy, że mamy jeszcze przysłówki, które odpowiadają na pytania gdzie?, kiedy? i ile?, np.:
tam – lì/là
tu -qui/qua
nad – sopra
pod – sotto
na prawo – a destra
na lewo – a sinistra
teraz – adesso
jutro – domani
pojutrze – dopodomani
często – spesso
rzadko – raramente
zawsze -sempre
nigdy – mai
dużo -molto, tanto
mało – poco
trochę – un po
Mamy też grupę przysłówków o wyglądzie przymiotników:
silnie, głośno – forte (mamy również fortemente)
cicho –piano
z pewnością –certo (choć tu mamy również certamente)
oraz przysłówków nieregularnych: bene (dobrze), male (źle).
Pamiętajmy, że przysłówkami są również:
tak – sì
właśnie – già
nie – no
może –forse.
Dużo informacji w tym poście, dużo do zapamiętania. Jednak nie ma się co załamywać, w wielu tekstach spotkamy się z przysłówkami i na pewno utrwalą się Wam w głowach.
2 komentarze
Marta
Oj, to już wchodzimy na taki poziom zaawansowania, gdzie okazuje się, że jednak muszę zacząć od podstaw.
Oj, to już wchodzimy na taki poziom zaawansowania, gdzie okazuje się, że jednak muszę zacząć od podstaw.
Wystarczy zajrzeć do poprzednich postów. Wszystko zebrane w jednym miejscu. Na pewno nie zajmie Ci to dużo czasu🙂.