• Strona główna
  • Język włoski
  • Około języka
  • Język (z) pasją
  • Kontakt
  • O mnie
Różana fontanna
  • Strona główna
  • Język włoski
  • Około języka
  • Język (z) pasją
  • Kontakt
  • O mnie

Prawdziwy język włoski

16/02/2019 0 comments Article Około języka

Dosyć ściem! Gramatyka, słownictwo, czasy – srutututu. Nawet wstęp będzie bardzo krótki i konkretny. Dziś porozmawiamy o PRAWDZIWYM JĘZYKU WŁOSKIM.

Jak to jest z tym językiem włoskim?

No właśnie, jak to jest z językiem włoskim? Uczymy się gramatyki, zasad, wkuwamy słownictwo na pamięć. Tylko czy to tak naprawdę potrzebne, żeby dogadać się z Włochami? Włosi to bardzo pokręcony naród ;). Szukają rozwiązań, by jak najbardziej uprościć sobie życie. Wiecie jak ja to nazywam? l’arte di arrangiarsi, co w moim tłumaczeniu znaczy sztuka radzenia sobie/rozwiązywania problemów … z fantazją. I to właśnie ta fantazja jest tu kluczowa. Tak, jak i we wszystkim, co wychodzi spod włoskiej ręki.

Jak wiecie, i jak pisałam tutaj, Włosi są dwujęzyczni – używają języka włoskiego i, chętniej, własnego dialektu. Dialekt jest tym, co ich identyfikuje bardziej niż język włoski. Jednak, ich poczucie humoru i spryt doprowadziły do powstania języka ponad podziałami. Języka, który poza kilkoma zaledwie różnicami regionalnymi jest identyczny zarówno na Północy, w centrum, jak i na Południu. Jest to język, który używają bardzo chętnie i nie jest dla nich problemem, że nawet najbardziej znienawidzony mieszkaniec innego regionu lub kibic przeciwnej drużyny piłkarskiej również robi to bardzo chętnie.

Kod ukryty w gestach

Już się pewnie domyślacie. Gestykulacja, bo to o niej mówimy, jest synonimem włoskości. Jeśli by zrobić ankietę na temat, co nam się najbardziej kojarzy z Włochami – ekspresyjność Włochów jeśli nie zajęłaby pierwszego miejsca, byłaby na pewne w ścisłej czołówce. Kojarzymy ją głównie z wymachiwaniem rękami. I to prawda, że w naszej części Europy, jak również w naszym kręgu kulturowym powściągliwość w kontaktach jest bardziej niż wskazana. Uważana jest również za objaw dobrego wychowania. U Włochów ta granica jest bardziej przesunięta i nie zawsze jest to takie bezsensowne wymachiwanie rękami. Bardzo często to gesty, które przekazują całe zdania.

Prawdziwy język włoski

I tu dochodzimy to clue. Co takiego, tak naprawdę przekazują wspomniane gesty. Poniżej zobaczcie 3 zdjęcia gestów włoskich z tłumaczeniem na język angielski.

Źródło: http://www.inliberta.it/larte-del-gesticolare-made-in-italy/

To w mojej opinii najpopularniejsze gesty używane przez Włochów.

Źródło: http://www.unitalianoastoccolma.com/tag/gesticolazione-italiana/


Oczywiście, wśród popularnych gestów, nie może zabraknąć wulgaryzmów i wyrażeń wulgarnych lub mających na celu obrażenie rozmówcy.


Źródło:http://ninehoursofseparation.blogspot.com/2012/03/il-linguaggio-dei-gesti.html

I na koniec, gesty mają na celu ironizowanie z drugiej osoby lub samego siebie.

A Wy co sądzicie o włoskie języku gestów? Znacie i rozumienie je? A może używacie? Podzielcie się opiniami w komentarzach.

Tags: blog, gestykulacja Włochów, Język gestów, język włoski, ukryte znaczenie włoskich gestów

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zBLOGowani

zBLOGowani.pl

Copyright Różana fontanna 2023 - Theme by ThemeinProgress