• Strona główna
  • Język włoski
  • Około języka
  • Język (z) pasją
  • Kontakt
  • O mnie
Różana fontanna
  • Strona główna
  • Język włoski
  • Około języka
  • Język (z) pasją
  • Kontakt
  • O mnie

Pisanie ręczne w epoce cyfrowej

12/01/2019 2 komentarze Article Język (z) pasją

Nulla dies sine linea.

Nessun giorno senza segno.

Ani dnia bez kreski.

Kiedyś pisanie odręczne było obowiązkowe, powszechne i wymagane. Wymagane było staranne i dokładne stawianie liter. Wraz z rozpowszechnieniem się komputera zwyczaj ten zaczął się zacierać. A pisanie ręczne w epoce cyfrowej? Najnowsze badania wskazują na to, jakie korzyści może mieć pisanie ręczne. Zapoczątkowało na nie modę oraz spowodowało narodzenie się osobliwego pomysłu.

Powrót do pisania ręcznego

Według amerykańskiego magazynu Medium, wielu profesorów Uniwersytetu Harvarda nakłania swoich studentów do robienia notatek odręcznie zamiast notowania na komputerach lub tabletach. W Arizonie i Północnej Karolinie przykłada się ogromną wagę do nauczenia dzieci poprawnego pisania ręcznego. Natomiast w Chinach powstał ruch mający na celu przywrócenie zdolności pisania, gdyż zapomnienie tych wyjątkowych i trudnych ideogramów może spowodować zubożenie narodowej pamięci.

Spora część osób, która pisaniem zajmuje się zawodowo, nigdy nie zrezygnowała z pisania ręcznego. Swoje scenariusze odręcznie piszą Quentin Tarantino czy George Clooney. Była Miss Italia Martina Colombari jest również fanką zapisywania różnych notatek odręcznie. Uważa, że dzięki temu jej przemyślenia są czystsze i jaśniejsze. Colombari wyznała również, że kiedy ma coś ważnego do powiedzenia jakieś osobie, woli pisać list niż mejla.

Pisanie ręczne we Włoszech dzisiaj

W 2015 roku założone zostało stowarzyszenie SMED (Scrivere a mano nell’era digitale, czyli Pisanie ręczne w erze cyfrowej), które zrzesza nauczycieli i kaligrafów. Jego misją jest zapobieganie zubożeniu motoryki małej, pamięci wzrokowej i ruchowej, organizacji kognitywnej pisania oraz zdolności wyrażania siebie samych w unikalny, natychmiastowy i osobisty sposób. Stowarzyszenie realizuje swoją misję poprzez organizowanie kursów w północno-środkowych Włoszech. Natomiast Włoskie Stowarzyszenie Kaligraficzne rejestruje rekordowe liczby zainteresowanych ich ofertą. Nie bez znaczenia jest na pewno ujawniony niedawno fakt, iż Księżna Sussex – Meghan Markle – we wczesnej młodości dorabiała pisząc odręcznie zaproszenia na ślub.

Dobroczynny wpływ pisania odręcznego w epoce cyfrowej

Anna Schettin, która piastuje stanowisko wiceprezesa Włoskiego Stowarzyszenia Kaligraficznego, uważa, że piękne pisanie ręczne to czynność powolna, a w dzisiejszym świecie powinniśmy zwolnić. Odkrywanie pisania ręcznego, to odkrywanie swoje osobowości, która wyraża się w piśmie. Pismo może być delikatne lub silne, ale na pewno pozostawia własny ślad. Być może w dobie komórek, emotikonów człowiek zaczyna sobie wreszcie zadawać pytanie czy czegoś przez to nie traci.

A tracimy … zdolności językowe i zdolność myślenia.

Ocalić pisanie ręczne

Międzynarodowy Instytut Grafologiczny im. Girolamo Moretti w Urbino stara się o wpisanie pisania ręcznego na Listę światowego dziedzictwa Unesco. Uważam to za dość osobliwe i trochę szokujące, ale prawdopodobnie bez tego umiejętność ta może zaginąć. Emerytowany profesor Benedetto Vertecchi z Uniwersytetu Roma Tre jest szefem projektu badawczego dotyczącego dzieci i pisania odręcznego. Wyniki testu wykazały, że ręczne pisanie zwiększa zdolność używania języka (tego w naszej głowie). To nie tylko kwestia stawiania znaków, ale myśli, która odpowiada znakowi, który jest stawiany. Pisanie na kartce papieru myśl rozbudowuje bardziej niż przy użyciu innych środków. Także odpowiednie trzymanie długopisu ma swoje pozytywne znaczenie na sprawność ręczną i ruchową. Dziecko, które potrafi dobrze trzymać długopis, umie również zawiązać buty i poprawnie trzymać sztućce.

Mała cegiełka

Profesor Vertecchi zachęca zarówno małych jak i dużych do pisania KILKA LINIJEK DZIENNIE. Po kilku miesiącach można będzie zobaczyć fantastyczne efekty. Polegają one na poprawieniu jakości myślenia i zdolności językowych. A to przecież krok bliżej do bycia Świadomym użytkownikiem języka.

Post powstał na podstawie artykułu pt. ” Scrivere a mano fa bene” opublikowanego 4 stycznia 2019 r. w Corriere della sera, bezpośredni link: https://www.corriere.it/cronache/19_gennaio_04/scrivere-mano-4e9b5b08-106c-11e9-979d-2767d72e669d.shtml

Tags: blog, George Clooney, język, jezyk pasja, Martina Colombari, Meghan Markle, Międzynarodowy Instytyt Kaligraficzny w Urbino, motoryka mała, myślenie, pisanie ręczne, Pisanie ręczne w erze cyfrowej, prof. Benedetto Vertecchi, Quentin Tarantino, Świadomy użytkownik języka, umysł, Włoskie Stowarzyszenie Kaliraficzne

2 komentarze

  • Marta 13/01/2019 at 13:23 - Odpowiedz

    Ja również jestem orędowniczką ocalenia pisania ręcznego. Dalej na szkoleniach notuję ręcznie, żeby tej umiejętności nie zatracić.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zBLOGowani

zBLOGowani.pl

Copyright Różana fontanna 2023 - Theme by ThemeinProgress