We wtorek, 5 lutego 2019 roku, rozpoczął się 69. Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo. W tym roku u sterów, tak jak w ubiegłym roku, niezapomniany Claudio Baglioni w towarzystwie aktora komediowego Claudia Bisio i aktorki-imitatorki Virginii Raffaele. Dziś wieczorem poznamy zwycięzcę tej edycji. Jednak chciałabym przedstawić Wam Festiwal w Sanremo od trochę innej strony. A mianowicie, wybrałam dla Was 5 pamiętnych wydarzeń na Festiwalu w Sanremo. Mówimy o całej historii festiwalu. Wydarzenia są przedstawione e porządku chronologicznym.
Pamiętny festiwal i pamiętny rok dla historii włoskiej piosenki. Młody Luigi Tenco, który uczestniczył w festiwalu, prawdopodobnie rozgoryczony faktem, że jego piosenka nie została zakwalifikowana do finału, odebrał sobie życie strzałem w głowę. Zostawił odręcznie napisany liścik o następującej treści:
«Io ho voluto bene al pubblico italiano e gli ho dedicato inutilmente cinque anni della mia vita. Faccio questo non perché sono stanco della vita (tutt’altro) ma come atto di protesta contro un pubblico che manda Io tu e le rose in finale e ad una commissione che seleziona La rivoluzione. Spero che serva a chiarire le idee a qualcuno. Ciao. Luigi.»
„Kochałem włoską publiczność i poświęciłem jej ostatnie pięć lat mojego życia. Robię to nie dlatego, że jestem zmęczony życiem (wręcz przeciwnie), ale jako akt sprzeciwu przeciwko publiczności, które posyła do finału Io tu e rose oraz komisji, która wybiera La rivoluzione. Mam nadzieję, że posłuży się, aby rozjaśnić komuś idee. Cześć. Luigi”.
Taśmy telewizyjne z nagraniem ostatniego występu Luigiego Tenco niestety się nie zachowały. Posłuchajcie więc nagrania jego prób z tego pamiętnego festiwalu:
W tym samym roku na Festiwalu w Saremo wystąpiła również Anna German. To wydarzenie możecie zobaczyć w serialu biograficznym o Annie German, z Joanną Moro w roli głównej.
Vasco Rossi to artysta tak samo kontrowersyjny jak ubóstwiany przez włoską publiczność. Prostota przekazu i kontrowersyjne tematy, które porusza w swoich piosenkach przysporzyły mu przez te ponad trzydzieści lat, wiernych i oddanych wyznawców. Bo to najwłaściwsze określenie na jego fanów.
Lata 80. to Dla Vasco czas ogromnego nieładu życiowego. Narkotyki, alkohol, wcześniejszy pobyt w więzieniu. Sporo tego. W 1983 roku zgłasza się do konkursu w Sanremo. Wielokrotnie napominany przez organizatorów za niesubordrynowane zachowanie, niepojawianie się na próbach lub częste spóźnienia. Nie sprzyjało to najlepszej atmosferze ani prasie dla festiwalu. Vasco bronił się mówiąc, że jak znaczenie ma punktualność lub obecność na próbach, skoro występy odbywają z playbacku. Do historii festiwalu przeszło jego słynne zejście ze sceny, a z głośników dalej wydobywał się jego głos. Rossi zajął wówczas przedostatnie miejsce w konkursie, ale jego piosenka przez wiele miesięcy okupywała pierwsze miejsca pozafestiwalowych list przebojów.
39. edycja Festiwalu Włoskiej Piosenki w Sanremo uważana jest za najgorszą w całej jego historii. Nazywana często katastrofą 1989 roku. Synonimem kiczu, złego smaku i wszystkiego, co jest najgorsze w telewizji włoskiej wszystkich czasów. Podczas tego festiwalu praktycznie wszystko poszło źle, występy, piosenki, przygotowanie/ trudno wymienić jakieś konkretne wpadki, bo było naprawdę bardzo dużo. Najgorszym elementem tego katastroficznej układanki była … czwórka prowadzących. Cała czwórka wywodziła się z rodzin artystycznych i nazywana była „i figli d’arte”. Ciekawi Was kim byli?
Rosita Celentano, córka Adriano Celentano (wybitnego włoskiego piosenkarze i aktora i Claudii Mori-popularnej aktorki)
Danny Quinn, syn Anthony’ego Quinna (wybitnego amerykańskiego aktora)
Paola Dominguin, siorstra mIguela Bose’ (znanego piosenkarza) i
Gianmarco Tognazzi, syn Ugo Tognazzi (znanego włoskiego piosenkarza).
Bycie synem, córką, siostrą nie wystarczyło do tego, żeby pokazać swój talent prezenterski. Wklejam Wam wideo, które przywołuje różne wpadki festiwalu, w tym prezenterskie.
Tak, nie mylą Was oczy. Na Festiwalu w Saneremo niczego nie brakło. Nawet samobójczej próby. Doszło do niej podczas wywiadu, który prowadzący przeprowadzał z zaproszonymi gośćmi. Publiczność nie była zainteresowana tym wywiadem w najmniejszym stopniu. Uwaga wszystkich skupiona była na balkonie, z którego próbował się rzucić mężczyzna. Bohaterski prowadzący – Pippo Baudo – pobiegł z pomocą, zszedł z balkonu do samobójcy, objął go i pomógł wejść spowrotem na bezpieczne miejsce. Obiecał również, że nie dopuści do jego aresztowania. Niestety wideo tylko tej sceny zostało usunięcie. Możecie zobaczyć tę scenę, wielkim skrócie od 0:43 do 1:04 minuty.
Niewątpliwą zaletą festiwalu jest koncertowa oprawa utworów. Aranżacja orkiestry dodaje ogromną moc wyrazu każdej z piosenek. W 2010 roku orkiestra wraz z publicznością i lożą dziennikarzy zbuntowała się tuż po ogłoszeniu finalistów konkursu. Wówczas na liście walczących o zwycięstwo nie znalazła się m.in. Malika Ayane. Protest orkiestry wywołał ogólne zamieszanie, zgniecione partytury poleciały w stronę sceny, na której znajdowała się oszołomiona całą sytuacją prowadząca Antonella Clerici.
Można by wymienić jeszcze kilka pamiętnych wydarzeń z Festiwalu w Sanremo w przeciągu tych sześciedziesięciudziewięciu lat.
Do konkursu tegorocznego festiwalu dopuszczono 24 piosenki, bez rozgraniczania na debiuty i premiery. Dziś wieczorem poznamy zwycięzcę lub zwyciężczynię, który pojedzie na Festiwal Eurowizji w Tel Avivie. W razie jego odmowy występ zostanie zaproponowany piosenkarzowi, który zajął drugie miejsce. Pozostaje trzymać kciuki za najlepszego. Macie swojego faworyta? Napiszcie w komentarzach.
San Remo to nazwa miejscowości, festiwal nazywany jest Sanremo.
Taki błąd nie powinien mieć miejsca. Czyżby autor tego komentarza miał problem z odróżnieniem nazewnictwa?
Świetny artykuł!
Wikipedia podaje formę Sanremo zarówno jako nazwa miejscowości jak i festiwalu:).
Dziękuję za opinię. Chciałam, żeby o było coś innego niż klasyczny artykuł o jakimś włoskim fenomenie :).
Pozdrawiam!
Na festiwalu w San Remo w 1967 r. wystąpiła Anna German, nie Anna Jantar!
Taki błąd nie powinien mieć miejsca. Czyżby autor tego tekstu miał problem z odróżnieniem tych piosenkarek?
Nie, poprostu literówka. Dziękuję za uwagę, zaraz poprawiam. Pozdrawiam:)
1967 Anna German nie Jantar.
Poprawione jakiś czas temu ;). Dziękuję za uwagę!